Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Hasta mahremiyeti nedir, nasıl korunur?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hasta mahremiyeti nedir, nasıl korunur?

  Hasta mahremiyeti ne demek ne anlama gelir, nasıl korunmalıdır?

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Hasta mahremiyeti.jpg
Görüntüleme: 12
Büyüklüğü: 63.6 KB (Kilobyte)

  Hasta ve bakıma muhtaç bireylerin mahremiyetlerinin korunması ve özel hayatlarına saygı duyulması onlar için vazgeçilmez bir hak ve ihtiyaçtır. Gerek profesyonel bakım gerek aile bireylerinin bakımı esnasında hastaların fiziksel, psikolojik mahremiyetlerinin ve onlara ait özel bilgilerin korunması gerekir. Hastayla ilgilenen kişinin hastanın fiziki ve ruhsal durumu ile ilgili olarak şahit olduğu şeyleri üçüncü şahıslara anlatması hastayı rencide eden ve ahlaki olmayan bir davranıştır. Gözlemlenen problemler hasta isterse veya profesyonel yardım gerekiyorsa konunun uzmanları ile paylaşılabilir.

  Hasta ve bakıma muhtaç kişilerin fiziki bakımları sırasında bakımı sağlayan kişiler hastaya samimiyetle, merhametle yaklaşmalı fakat bu samimiyet hastanın mahremiyetini ihlal edici düzeyde olmamalıdır. Bu hassasiyetler arasında dengeyi sağlamak hastanın ruh sağlığının korunması açısından çok önemlidir.

  Son dönemde bakımından sorumlu kişilerin hastanın mahrem görüntülerini kaydedip sosyal medyada paylaştığı gözlemlenmektedir. Bu durum ahlaki bir problem olması yanında hukuken de bir suçtur. Hastaya ait bilgilerin paylaşılması da bu kapsamdadır. Hastanelerde ve bakımevlerinde hastalara ait bilgiler yönetmelikle korunma altına alınmıştır. Kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve mahremiyetinin
  sağlanması hakkında yönetmeliğin değişik 4. Maddesi hastalara ait verileri kendisine veya başkasına yarar sağlamak veya başkasına zarar vermek amacıyla hukuka aykırı olarak işleyenler hakkında işlem yapılmasını hükme bağlamıştır
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X