Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Söz mahremiyeti ne demektir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Söz mahremiyeti ne demektir?

  Söz mahremiyeti nedir kısaca

  Söz mahremiyeti kişinin dilini insanları incitecek, kalplerini kıracak, fitneye sebep olacak sözlerden, sır olarak kendisine emanet edilen şeyleri yaymaktan, yalan, gıybet ve iftiradan, çirkin ve müstehcen ifadelerden korumasıdır.

  Rabbimiz, İsrâ suresi 53. ayette müminlere güzel sözlerle konuşmalarını emreder. Müminlerin, kendileri gibi düşünmeyenlere karşı kaba, kibirli, alaycı ve suçlayıcı üslupla konuşan müşriklerin aksine, konuşmalarında bir güzellik ve incelik bulunması gerektiği belirtilir. Müşriklerle ilişkilerinde ve konuşmalarında bile terbiye ve nezaket kurallarına riayet etmeleri öğütlenir. Çünkü bu davranış biçimi insan olmanın bir gereğidir; ayrıca kötü söz ve davranış insanın fıtratına aykırı olduğu için genellikle bu tür olumsuz söz ve davranışlar insanları tepki psikolojisine iter; böylece ayetteki ifadesiyle “Şeytan onların arasını bozar.”

  Peygamberimiz Müslümanı “Elinden ve dilinden insanların güvende olduğu kimse”15 olarak tanıtmış, “Her duyduğunu söylemesi kişiye günah olarak yeter.” buyurmuştur.

  Sır olarak kendisine emanet edilmiş sözleri saklamayı bilmek de söz mahremiyetinin gereğidir. Resulullah, “Kişi söz söyleyip daha sonra uzaklaşırsa, o söz, dinleyen için bir emanettir.” (Tirmizî, Birr, Sıla, 39) buyurmuştur. Hz. Enes de Peygamberimizden aldığı eğitim sonucu Resulullah’ın kendisine emanet ettiği bir sırrı annesine bile anlatmamış, annesi Ümmü Süleym onun bu davranışından memnun olmuştur.

  Bir kişinin yanlışına şahit olanın bu yanlışı ifşa etmesi de Peygamber Efendimizin sakındırdığı davranışlardandır.
  “Her kim Müslüman kardeşinin meydana çıkmasını istemediği bir şeyini ortaya çıkarır ve dile verirse; Allah da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hâllerini meydana çıkarır. Bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir.”

  Yaptığı hatalardan pişmanlık duymak yerine onları yaymak ve onlarla övünmek söz mahremiyetine uygun olmayan bir davranıştır. “İşlediği günahları açığa vuranlar dışında, ümmetimin tamamı affedilmiştir. Bir adamın gece kötü bir iş yapıp, Allah onu örttüğü hâlde, sabahleyin kalkıp:
  ‘Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle yaptım’ demesi açık günahlardandır.
  Oysa o kişi, Rabbi kendisinin kötülüğünü örttüğü hâlde geceyi geçirmişti. Fakat o, Allah’ın örttüğünü açarak sabahlıyor.”

  Özellikle çocukların yanında kaba, argo, müstehcen sözlerin kullanılmamasına özen gösterilmeli, çocuklara bunun ayıp ve çirkin olduğu şuuru kazandırılmalıdır. Aile ya da sosyal çevrelerindeki bazı kişiler çocukları “Hadi, şu amcaya ‘şunu’ deyiver.” gibi ifadelerle küfür ve argolu konuşmaya teşvik edebilmektedirler. Aileler çocukları bu tür kişi ve ortamlardan uzak tutmalıdırlar.
  Kaynak: Diyanet
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X