Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Göz mahremiyeti nedir kısaca

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Göz mahremiyeti nedir kısaca

  Göz mahremiyeti ne demek?
  Bakış ahlakı ile mahremiyet arasında nasıl bir ilişki vardır?


  Peygamber Efendimiz yabancı bir eve meraklı gözlerle bakmayı, meskene izinsiz girmekle bir tutmuş ve helal olmayan davranış olarak değerlendirmiştir. Evlerin gözetlenmesini ve kişilerin mahremiyetlerinin araştırılmasını da yasaklamış ve “Bir kimsenin izinsiz olarak başkasının evinin içine bakması helal değildir. Eğer bakarsa o eve girmiş demektir...” buyurmuştur. Kendisi, birini ziyarete gittiği zaman kapının tam karşısında değil sağ veya sol tarafında durur, selam vererek izin alır, eve öyle girerdi.

  Girişte izin istemek, gözün ev halkının mahremini görmemesi içindir. Eğer istem dışı bir bakma söz konusu ise bu durumda gözü başka yana çevirmek gerekir. Peygamber Efendimiz “…Bir bakışın peşinden tekrar bakma! Çünkü birinci bakış, senin hakkındır -kasıtlı olmadığı için birinci bakışında sana bir sorumluluk yoktur- İkinci bakış ise, senin hakkın değildir…” buyurmuştur.

  Mahrem bir duruma şahit olunmuşsa başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  Sevgili Peygamberimiz başkalarının mahremiyetini ihlal etmemek için yollar üzerine oturup sohbet etmeyi uygun bulmamış, sohbetlerin evde yapılmasını tavsiye etmiş ve gözleri harama bakmaktan men etmenin yolun haklarından birisi olduğunu belirtmiştir. (Buhârî, Mezâlim, 22)
  Diyanet
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X