Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Özel hayatın gizliliği ve söz mahremiyeti arasında nasıl bir ilişki vardır?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Özel hayatın gizliliği ve söz mahremiyeti arasında nasıl bir ilişki vardır?

  Özel hayatın gizliliği ve söz mahremiyeti

  Özel hayatın gizliliği ihlali örnekleri

  Aile mahremiyetinin korunmasında eşlere önemli görevler düşmektedir. Allah Tealâ eşlerin birbirlerinin kusurlarını örten ve birbirini koruyan birer örtü konumunda olduklarına işaret ederek “Onlar sizin için bir elbise, siz deonlar için bir elbisesiniz.”3 buyurmuştur. Özel hayatın gizliliğini koruma konusunda Peygamber Efendimiz şu hatırlatmayı yapmıştır: “Kıyamet gününde Allah katında (hesabı sorulacak) en büyük günahlardan biri, kişinin eşiyle birlikte olduktan sonra onun sırrını ifşa etmesidir.”

  Allah Teâlâ, müminlerin aile sırlarını paylaşmasını yasaklamış, iki kişi arasında kalması gereken bir sırrın diğer insanlara duyurulmasının iyi bir davranış olmadığını bildirmiştir.

  Özel hayatın başkaları tarafından araştırılması ve ifşa edilmesinin temel sebebi merak duygusudur. Ancak bu duygu, şahısların özel hayata uzandığında onların kişiliklerini zedeleyici ve onurlarını kırıcı bir niteliğe dönüşür.

  Özel hayatla ilgili mahremiyet ihlallerine bir örnek de gelin ve kayınvalidenin birbirleri ile ilgili özel bilgilere ulaşabilmek için çocukları aracı yapmalarıdır. “Çocuktan al haberi” ifadesiyle özetlenebilecek bu davranış, kişinin kendisi için mahrem olan sınırları aşmasına neden olduğu gibi çocuğun ahlaki gelişimini de olumsuz etkiler.
  Kaynak: Diyanet
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X