Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Mahremiyet eğitimini zorlaştıran yetişkin davranışları nelerdir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Mahremiyet eğitimini zorlaştıran yetişkin davranışları nelerdir?

  Mahremiyet eğitimini zorlaştıran yetişkin (annebaba, aile büyükleri vb.) davranışları nelerdir?

  Mahremiyet eğitimi “o daha çocuk” denilerek ileri yaşlara bırakılmamalıdır. Bazı davranışlar küçük yaşta yerleşmezse sonradan kazandırılması zor olabilir.

  Bebeklik çağından itibaren, çocuğun mahrem bölgelerini temizlerken hassas davranılmalıdır. İlaç veya krem sürülürken de abartıya kaçılmamalıdır. Çocukları sıkarak, baskı uygulayarak sevmek çocuğun bu dokunuş tarzını bir sevgi gösterisi olarak algılamasına yol açabilir. Bu algı çocuğun şiddeti ve yanlış dokunuşu normal bir davranış olarak kabullenmesine yol açar.

  Parkta, otobüste ve benzer yerlerde annesine ya da çocuğa sormadan onu sevip öpmek isteyen kişiler olabilir.

  Çocuk kendini sevdirmek istemezse, ebeveyni ayıp olacak düşüncesiyle bu konuda çocuğa ısrar etmemelidir. Çocuk kendi kişisel alanını korumayı öğrenmiş ve dokunularak sevilmek istemiyorsa ondan izin aldıktan sonra sevmek ya da öpmek daha doğru bir davranış olur. Bu hassasiyetler sayesinde çocuk izinsiz ve ani olarak kendine yaklaşan kişileri ve kötü dokunuşu fark edebilir.

  Bazen de aile büyükleri, kendini sevdirmek istemeyen torunları sebebiyle anne-babayı “Çocuğu bizden siz mi uzaklaştırıyorsunuz…” benzeri ifadelerle eleştirebilir. Onlarla sağlıklı bir mahremiyet eğitiminin çocuğun güvenliği açısından gerekli olduğu ve aile içindeki tutarlı davranışların bu eğitimi pekiştireceği konuşulmalıdır.

  Küçük çocukları severken dudaklarından öpmek, cinsel organlarına dokunarak sevmek, bu bölgelerle ilgili şaka yapmak mahremiyet eğitimini aksatan davranışlardır.
  Çünkü yabancı biri ona bu şekilde dokunduğu zaman çocuk sevildiğini veya eğlenceli bir durum olduğunu zannedebilir.

  Erkek çocuklarının mahrem bölgelerini teşhir etmek, çocuk için risk oluşturması yanında cinsel kimlik gelişimi açısından da problemli bir davranış biçimidir.

  Çocuklarla konuşurken onlara “aşkım, sevgilim, anneciğim, babacığım…” diye seslenmek yanlış bir hitap tarzıdır. Çocuklarda kimlik karışıklığına sebep olmasının
  yanında çocuğun herkesin kendisine “aşkım, sevgilim…” demesinin normal olduğunu düşünmesine yol açar. Bu kelimeler yerine “yavrum, canım, bir tanem, kızım/oğlum…” gibi sevgi sözcükleri tercih edilmelidir.
  Kaynak: Diyanet
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X