Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Mahremiyet eğitimini pekiştiren uygulamalar nelerdir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Mahremiyet eğitimini pekiştiren uygulamalar nelerdir?

  Velilere mahremiyet eğitimi

  Tuvalet eğitimi verilirken bu eğitimin bir parçası olarak tuvalette yalnız olunması gerektiğini çocuğa anlatan anne-baba, kendileri tuvalete gittiğinde kapıyı kapatır ve çocukları da yanlarına almazsa çocuğun bu kuralı öğrenmesi daha kolay olacaktır. Çocuk oturak (lazımlık) kullanıyorsa, bu oturak evin ortak kullanım alanlarına konmamalı, tuvalet ya da banyoda kullanılmalıdır.

  Çocuklarının yanında soyunup giyinmeyen anne-babanın çocuğa bu konuda anlatacakları daha etkili olacaktır ve çocuğun bütüncül bir mahremiyet duygusu geliştirmesini sağlayacaktır.

  Anne-babalar çocuğun bedeni ile ilgili tasarruflarda çocuğu bilgilendirmeli ve onun onayını almaya dikkat etmelidir.

  Örneğin, tedavi için iğne yapılması gereken bir çocuk habersizce apar topar muayene masasına yatırılmamalı, terlemiş bir çocuğun sırtına havlu yerleştirilecekse “Terledin, böyle beklersen hasta olabilirsin, buna engel olmak için sırtına terini emecek bir şeyler koymamız lazım.” benzeri ifadelerle çocuk bilgilendirilmelidir.

  Okula başladıktan sonra çamaşırlarını ve özel eşyalarını yerleştirmesi için ayrılmış çekmecelerini kendisinin düzenlemesi için çocuk teşvik edilmeli, anne-babanın yardım etmesi gereken durumlarda çocuğa haber verilmeli ve ondan izin istenmelidir. Çünkü özel eşyalarını koyduğu çekmece dolap gibi yerler çocuğun özel alanıdır ve ondan izin almak onun özel alan düşüncesini pekiştirir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X