Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Sağlıklı bir mahremiyet eğitimi için nelere dikkat edilmelidir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Sağlıklı bir mahremiyet eğitimi için nelere dikkat edilmelidir?

  Sağlıklı bir mahremiyet eğitimi için nelere dikkat edilmelidir?

  Mahremiyet eğitiminin ailede başladığının altını çizmek gerekir. Bebeklik yaşlarından itibaren dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Örneğin, bezini değiştirirken bunu
  başkalarının yanında yapmamak, küçük yaştan itibaren çocukları başkalarının yanında soyundurup giyindirmemek, iç çamaşırını çıkarırken ona bakmamak hafifçe başını diğer yana çevirmek gibi uygulamalarla özel alanına saygı gösterildiğini hissettirmek çocuklarda mahremiyet duygusunun gelişmesine katkı sağlayacaktır.

  Çocuğa banyo yaptırırken mahremiyet açısından dikkat edilmesi gereken şeyler şöyle sıralanabilir; çocukların özellikle dört yaşından itibaren iç çamaşırıyla banyo yapması faydalı olur. Allah Resulü açıkta banyo yapanları uyarmıştır “….Allah halimdir, hayâ sahibidir, kusurları örter. Hayâyı ve örtünmeyi sever. Biriniz gusledeceğinde kapalı yerde yıkansın.”
  Çocuklara bu konuda yapılacak hatırlatmalar uygun davranış kazanmaları açısından önemlidir.
  Kardeşler aynı anda banyoya alınmamalıdır. Annelerin “Çocuklar küvetin içerisinde birlikte çok eğleniyorlar.” düşüncesiyle onlara aynı anda banyo yaptırması mahremiyet eğitimi açısından uygun değildir.

  Çocuğun iki yaşında tuvalet alışkanlığını kazanması ve en geç dört yaşında tuvalet sonrası temizliğini bizzat kendisinin yapabiliyor olması beklenir. Bu konuda anne-baba ilgili yaş dönemlerini dikkate alarak çocuğa tuvalet eğitimini vermeye başlamalıdır. Bu eğitimin bir parçası olarak tuvalette yalnız olunması, tuvaletini başkalarının görmeyeceği bir şekilde yapması gerektiği de çocuğa anlatılmalıdır.
  Hz. Peygamber, tuvalet ihtiyacını giderirken iki kişinin yan yana gelip konuşmamalarını öğütlemiştir.

  İlkokula başlamasıyla birlikte okul malzemelerini, diğer özel eşyalarını ve çamaşırlarını koyabileceği çekmece veya sepetlerin çocuğa tahsis edilmesi de mahremiyet eğitimi adına önemli bir uygulamadır.

  Belirli bir yaştan sonra çocuğun anne-baba ve kardeşler ile yataklarının ve odalarının ayrılması da mahremiyet eğitiminin bir parçasıdır.

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X