Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Gusül abdesti nasıl alınır? Diyanet

Collapse
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Gusül abdesti nasıl alınır? Diyanet

Gusül abdesti nasıl alınır kısaca maddeler halinde

Boy abdesti nasıl alınır sırasıyla

Gusül Şöyle Yapılır:

Önce Besmele okunarak "Niyet ettim cünüplükten temizlenmek için yıkanmaya" diye niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkandıktan sonra bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onlar temizlenir, sonra edep yerleri yıkanır.
    Bundan sonra yukarıda tarif edildiği üzere namaz abdesti gibi abdest alınır.
    Abdest bitince evvelâ başa. sonra sağ omuza, sonra sol omuza, daha sonra da vücudun diğer taraflarına üçer defa su dökülerek vücut yıkanır. Her döküşte su bedenin her tarafına ulaştırılarak oğuşturulur. İğne ucu kadar kuru bir yer kalmamak üzere vücudun her tarafı üç defa iyice yıkanır.
    Yıkanırken suyun, saçların diplerine, sakal, bıyık ve kaşların altına, göbek boşluğuna, kulakların iç kısmına ve küpe deliklerine ulaştırılması sağlanır.
    Parmaklarda sık olan yüzükler yerinden oynatılarak altları yıkanır. Vücuda
    yapışmış olan ve suyun bedene ulaşmasına engel olan şeyler giderilir. Dişlerin arasında kalan yemek ve ekmek kırıntıları temizlenir.
    Gusül yaparken dua okunmaz, edep yerleri örtülü değilse kıbleye dönülmez ve gereksiz yere konuşulmaz.
    Farzlarına, sünnet ve edeplerine riayet edilerek yapılan gusül budur.
    Gusül yapması gereken bir kimse, ağzına ve burnuna su alıp iyice yıkadıktan .sonra akar bir suya. denize veya büyük bir havuza girerek vücudunun her tarafını ıslatırsa gusül yapmış olur.

Diyanet islam ilmihali
    Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

Öncelikle selamun aleyküm beyler gusül abdesti nin farzını aldım çıktım üstümü giyindim.
    Sonra tekrar banyo ya gidip 3 kere burnuma suyu tekrar çektim üstüm giyili halde banyodayken burnuma verdiğim su icime sinmemisdi.
    guslim geçerli midir.

Yorum yap

lekeli elbise ile gusül abdesti

gusül ile ilgili üç sorum olacaktı siz değerli hocalarıma:
      1)gece ihtilam olurken külota bulaşan meni üzerimizde iken gusül almamızda bir sakınca var mı? (sonuçta her ne kadar banyoda olsak da kendimize karşı utanmamız var , o yüzden her zaman külotla duş alırım)
      2) ikinci sorum da gusülü aldıktan sonra normal sabunla falan duşumuzu alabilir miyiz?
      3) bir de gusül alırken bazen suratımız kıbleye dönüyor mecburen ne kadar dikkat etsek de, bunda bir sorun olur mu?

Yorum yap

Hocam son günlerde farkettim bir yıldır hiç içim rahat ederek gusül almadım. Her seferinde illaki bir şey buluyorum ve aşırı gerçekçi geliyor şimdi de ağzıma elimle değilde taşla su dökerek çalkaladığım için ağzımın kenarları ıslandı mı diye düşünüyorum mesela. Ne yapsam düzelir bu psikoloğa gitmem mi gerekir ?

Yorum yap

Selamun aleyküm ben öncelikle banyoya girip banyomu yapıyorum vücudumu temizliyorum daha sonra besmele çekip niyet ederek ağzıma 3 kere burnuma 3 kere su vererek tüm vücudumu yıkıyorum aldığım gusül doğrumudur ?

Yorum yap

Gusül abdesti veya Boy abdesti

Öncelikle Selamun Aleyküm abilerim şimdi ben Gusül abdestini alırken banyoya giriyorum tüm vücudumu yıkadıktan sonra diyorumki niyet ettim Allah rızası için gusül abdestini almaya ve daha sonra elimi yıkıyorum 3 ağız 3 burun ve 3 kerede yüzümü yıkıyorum tabi çıplak bir şekilde yapıyorum bunu doğrumu yapıyorum yoksa yanlışım beni geniş bir şekilde bilgilendirirseniz memnun olurum. Selametle kalın inşaAllah

Yorum yap

Selamün aleyküm kıymetli Arkadaşlar lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim Gusül abdesti esnasında öksürme meydana geldi agzıma balgam geldi afedersiniz tukurup gusül abdesti ne kaldığım yerden devam ettim abdesti bastan almama gerek varmıydı ben devam edip abdesti bitirip çıktım abdestim gecerlimidir acaba verecegınız yanıtlar ıcın ALLAH razı olsun

Yorum yap

Gusul abdest alırken niyet ediyoruz ellerimizi yıkıyoruz avret yerlerini temizliyoruz ağıza buruna 3 kere su veriyoruz ve normal abdest alıyoruz sorum şu ağıza buruna 3 kez su verdikten sonra normal abdest alırken tekrar su verlelimiyiz

Yorum yap

Selamunaleyküm Hocam bir sualim olacak size Gusül abdesti alırken bitişe yakın su soğuyor soğuduğu anda abdestimi kısa kesiyorum kabul olunur mu?

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
                  Auto-Saved
                  Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
                  x
                  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
                  x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
                  Hazırlanıyor...
                  X