Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Şafiide abdesti bozan şeyler nelerdir? madde madde

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Şafiide abdesti bozan şeyler nelerdir? madde madde

  Şafii mezhebinde abdesti bozan şeyler nelerdir?

  Soru sadece Şafiî mezhebindeki durumu dikkate alıyorsa da bu münasebetle ifâde edelim ki, fıkıh âlimlerinin çoğunluğu insanın ön ve arkasındaki doğal çıkış yerlerinden su, kan, dışkı, hava gibi şeylerin çıkması halinde abdesti bozduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Kişinin delirmesi, bayılması, uyuması halinde abdesti bozulur. Bu saydığımız hususlar her mezhepte bir takım tafsilata tâbidir.

  Şafiî mezhebinde abdesti bozan şeylere gelince:

  1.Uyku,
  Abdestli olan kişi, oturma hâlinde oturduğu yere tam olarak yer-leşmeyip sırt üstü, yanı üzerine uyursa veya uyurken oturduğu mekân ile yer arasında boşluk varsa abdesti bozulur.
  Ancak uyuklama abdesti bozmaz. Uyuklama kafada meydana ge*len bir ağırlıktır. Bu hal insana gelince kişi çevresinde konuşulanları duyar, fakat söylenenleri anlamaz halde olur.
  2. Yabancı -mahremi olmayan- bir kadına dokunmak.
  Bu dokunmada şehvet olsa da olmasa da, tat verici bir duygu hissedilse de edilmese de abdest bozulur. Şu kadar ki, dokunan ile dokunulanın cildi arasında -giysi, eldiven gibi- bir engel olursa kadına dokunmak abdesti bozmaz. Bu durumdaki kimseler şehvet sınırına ulaşmadıkça abdest bozulmaz. Kadının saçma, dişi ve tırnağına dokunmakla abdest bozulmaz. Çünkü bunlara dokunmak erkeğe zevk vermez.
  3. Kişinin üreme organına dokunması.
  Şafiî mezhebinde abdesti bozan bir diğer husus insanın üreme organına dokunmasıdır. Bu hüküm kadın ve erkek için aynıdır. Üreme organına dokunmanın abdesti bozması için, dokunmanın el ayasıyla veya parmaklarla olması şarttır ve ayrıca el ile organ arasında dokunmayı önleyen bir engel olmamalıdır.
  Dışkının çıktığı yere dokunmak da abdesti bozar. Bağırsaklarda bulunan bir problemden dolayı normal yol tıkanmış olur ve dışkı mi*denin altından çıkarsa bununla da abdest bozulur.

 • #2
  Şafi mezhebine göre abdesti bozan durumlar kısaca maddelerŞafii mez
  1. Ön ön ve arkadan bir şey çıkmazsi
  2. Bağdaş dışında uyumak
  3. Karşı cinsten birine dokunmak
  4. Ön ve arkaya dokunmak

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X