Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Necaset nedir? İslamda Necaset Kavramı

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Necaset nedir? İslamda Necaset Kavramı

Kısaca Necaset Bazı nesnelerin dinen pis sayılması anlamında fıkıh terimidir.
    Taharet kelimesinin karşıtı necasettir (pislik). Necis ve neces “pis” anlamındadır.
    Kan, idrar, irin ve dışkı gibi

Necasetin sözlük anlamı pislik, kirlilik demektir. Pis olan maddeye de necis veya neces adı verilir. Ancak "neces" sadece aslen pis olan şeyler için kullanılırken, "necis" hem aslen pis olan (idrar gibi) hem sonradan pislenen (kan bulaşmış elbise gibi) şeyler için kullanılır.
    Fıkıh terminolojisinde necaset, hakiki ve hükmi olmak üzere iki kısma ayrılır. Tek başına necaset kelimesi kullanıldığında bundan hakiki necaset (maddi pislik, mad­di kirlilik) anlaşılır. Habeş terimi de hakiki necaset karşılığında kullanılır. Hükmi neca­set (manevi pislik, manevi kirlilik) ifade etmek için ise hades tabiri kullanılır.
    Hakiki necasetler, namazda tolerans gösterilebilecek miktarları bakımından "necaset-i hafife, hafif necaset", "necaset-İ galiza, kaba necaset" kısımlarına, akıcı olup olmaması yönünden "mayi, akıcı-stvı", "camid, katı" kısımlarına ve görülüp gö­rülmemesi yönünden de "necaset-i mer'iyye, görülen necaset" ve "necaset-i
    gayr-i mer'iyye, görülmeyen necaset" kısımlarına ayrılır. Esasen necaset-i galiza ve necaset-i hafife ayırımı, bunların pis olduğuna dair delilin kesin olup olmaması gerekçesine dayanır (Aşağıda ayrıca açık­lanacaktır).
    Hacmi olan veya kuruduktan sonra görü­len herhangi bir pis maddeye necaset-i mer'iyye denir. Akan kan gibi. Katı bir hacmi olmayan veya bulaştığı yerde kuru­duktan sonra görülmeyen herhangi bir pis maddeye ise necaset-i gayr-i mer'iyye adı verilir. İdrar gibi.

Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

Dinen pis sayılan şeyleri necaset denir
    Kan kan necis tır idrar necistir irin necistir meni nedir Mezi necis ter pedi necistir hayvanların kanı idrarı dışkısı necistir domuz necistir köpeğin ağzı necistir.
    Domuz en büyük necistir bir defa toprakla 7 defa su ile yıkanmadığı sürece temiz olmaz köpeğin salyası da öyle.
    Domuz ve köpeği necaseti dışında diğerleri şeyler su ile yıkandığında temiz olur

Yorum yap

Öncelikle selamün aleyküm namaz kılmaya yeni başladım bazı konularda vesvese yapıyorum sorum şu önceden namaz kilmadigim için necasete çok dikkat etmezdim sorumu anlatabilmek için örnek veriyorum mesela teyzemlerin evinde tuvalete gittim ayağıma idrar sıçradı ayağımı yıkamadim ev terliğini giydim ayağımın terlemesiyle ayağımdaki necaset terlige geçer mi ben aynı terliği şimdi ıslak ayağımla giysem o necaset ayağıma geçer mi namazima engel olur mu ALLAH razı olsun

Yorum yap

Necis olan yer islanirsa başka yere bulaşır
        terlik de beis oldu

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
        Auto-Saved
        Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
        x
        Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
        x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
        Hazırlanıyor...
        X