Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Abdestten sonra kurulanmak

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Abdestten sonra kurulanmak

  Din Ve Temizlik


  SORU: Abdesten sonra fota (veya havlu) ile kurulanırken beni gören bazı kimseler, "Bu bid'attir, kurulamamak daha iyidir" diyerek beni kurulamaktan menettiler. Oysa ben buna alışmış bir kimseyim. Sağlık açısından da buna ihtiyacım var. Bu konuda ne dersiniz?

  CEVAP: Din ile ilgisi olmadığı halde dine mal edilen, ona yamanan ne çok şey vardır! Bu kabil hükümlerimizle dine ne kadar zulmettiği*mizin farkındamıyız? Böyle şeylerle dini konulan karıştırıyoruz. Din abdest aldıktan sonra kurulanmak için fota (veya havlu kabilinden bir şeyi) kullanmaya engel değildir. (Hz. Peygamber zamanında bu gibi şeylerin olmaması onun bid'at olmasını gerektirmez.) İsterse sonradan çıkmış olsun.

  Kurulanmak için bir kumaş (veya bez) parçasını kullanmak bid'at değildir. Aksine bu konuda Hz. Peygamber'den rivayet edilmiş*tir ki kızı Hz. Zeyneb kendisine su ve mendil getirmiş, Rasûlullah yüzünü yıkayıp mendil ile silinmiştir. Ardından da "Yavrucuğum! Gönlünü rahat tut. Babanın mağlup ve perişan olacağına dair korkma!" buyurmuştur.

  Bu münasebetle bir hususu anmak istiyorum: (Mısır'da) pekçok genç: genç ilim adamlarının, resmi giysi olarak dar yenli elbiseler giy*meleri ile alay edip gülüyorlar. Bir de "Böyle giyinmek, ağırbaşlılığa sakin görüntüye ters düşer" diyorlar.

  Bunlar Urve b. Muğîre b. Şu'be'nin Hz. Peygamber'den rivayet et*tiği şu hadis karşısında acaba ne yapacaklar?

  Hz. Peygamber tuvalet ihtiyacı için çıkmıştı. Onu izledim ve su götürdüm. Kendisine su döktüm, abdest aldılar. Üzerinde dar yenli bir cübbe vardı. Ellerini (darlığı yüzünden yeninden çıkarama*dığı için) cübbenin altından çıkararak abdestini tamamladı ve mestlerine meshetti. (Müslim)

  Bu adamlar bu kadar açık hadis karşısında ne diyecekler?

  Dünyayı rahmetiyle kaplayan, ahirette de mü'minlere rahmetini lütfedecek olan Yüce Allah dinini kolaylık dini olarak göndermiştir. Ey insanlar! Allah'ın dinini zorlaştırmayın!
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X