Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Abdest ne Demektir? Diyanet

Collapse
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Abdest ne Demektir? Diyanet

DİNİMİZ İSLAMDA "ABDEST"

Abdest nedir Abdestin delilleri nelerdir

Abdestin arapçası, "vudû" dur, Sözlükte, temizlik ve güzellik anlamına gelir. Terim olarak ise, belirli organları yıkamak ve meshetmek suretiyle yapılan bir temizliktir.

Namaz kılmak için abdest almak şarttır. Abdestsiz namaz sahih değildir. Abdestle ilgili olarak Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِذَا قُمْتُمْ اِلَى الصَّلٰوةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَاَيْدِيَكُمْ اِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُؤُ۫سِكُمْ وَاَرْجُلَكُمْ اِلَى الْكَعْبَيْنِۜ وَاِنْ كُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُواۜ وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضٰٓى اَوْ عَلٰى سَفَرٍ اَوْ جَٓاءَ اَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَٓائِطِ اَوْ لٰمَسْتُمُ النِّسَٓاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَٓاءً فَتَيَمَّمُوا صَع۪يداً طَيِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَاَيْد۪يكُمْ مِنْهُۜ مَا يُر۪يدُ اللّٰهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلٰكِنْ يُر۪يدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
    ﴿٦﴾

"Ey imanedenler,namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi,dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıa meshedip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın"
    ( Mâide: 6)
    Abdest;dış dünya ile daha çok temasta bulunan organlarımızın temizlenmesine,bu organlarla işlediğimiz günahların bağışlanmasına ve ahirette cennete girmemize vesile olur

Abdest almanın göz sağlığı bakımından olumlu sonuçlarını belirten Irak Milli Savunma Bakanlığı Sağlık
    Dairesi Müdürü Albay Şakir Faik Şöyle Diyor:Irak Mülki hastanesi göz tabibliği muavinliğine tayin olmuştum. Müracaat eden hastalar arasında bir çoklarının trahoma yakalanmış olduklarını görünce hayrete düştüm. Çünkü yüzde yetmişi trahomlu idi. Bu arada A'zamiye'de bir ilkokul öğrencilerinin göz sağlık durumlarını kontrol ettim. Öğrencilerin yüzde doksanının trahomlu bulunduklarını gördüm. Bu alanda ihtisasımı yapmak üzere Avrupa'ya gitmeyi kararlaştırdım. Londra'ya geldim. Morfild hususi göz hastalıkları hastanesinde çalışmaya başladım.
    Morfild Hastanesinde çalışan profesör Köln. bana: Bağdat'taki trahomluların sayısını sordu. Hakikati olduğu gibi söyledim. Bunun üzerine hayret ederek şöyle dedi:
    -"Sizin müslüman olduğunuzu biliyorum. Müslüman bir kimse, beş vakit namaz kılmak için günde beş defa akarsuyla abdest alır ve yüzünü yıkar. Bu gibilerin trahoma yakalanmaları mümkün değildir. Şu hale göre siz ismen müslümansınız. Çünkü abdest almıyor ve namaz kılmıyorsunuz. Yahut da abdest ve namaza devam ediyorsanız aranızda yayılan bu hastalığın trahom değil, başka bir hastalık olması mümkündür.
    Ben de. hastalık hakikaten trahomdur, yalnız biz abdestsiz ve namazsız müslümanız demek zorunda kaldım. (Diyanet işleri Başkanlarından Merhum Hasan Hüsnü Edem'in. " Abdest Almanın Diş ve Göz Sağlığı Bakımından Önemi" adlı eserinden kısaltılarak alınmıştır. S. 28 vd.)

Peygamberimiz abdestin fazileti hakkında şöyle buyuruyor:
    "Bir kimse güzelce abdest alırsa, tırnaklarının altına kadar vücudundan günahları dökülür." (Müslim Tahare,11)
    Bir başka Hadis-i Şerifte de şöyle buyurmuştur:
    "Benim ümmetim kıyamet gününde abdest azaları, abdest nurunun parlaklığıyle geleceklerdir. Bu parlaklığı daha fazla uzatmak hanginizin elinden gelirse yapsın."( Buhâri, Vudu',3)
    Konu ile ilgili olarak Ebû Hureyre (r.a.)'den şöyle rivayet edilmiştir: Peygamberimiz bir gün Medine kabristanına gelip:
    -Ey mü'minleryurdu, size selâm olsun. İnşallah biz de size katılacağız. Kardeşlerimi görmeyi isterdim, buyurdu. Ashab:
    -Ya Resûlellah, biz sizin kardeşleriniz değil miyiz? dediler. Peygamberimiz:
    -Siz benim ashabımsınız. Kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır, buyurdu. Ashab:
    -Ey Allah'ın Resulü, henüz gelmemiş olan o kardeşlerinizi nasıl tanıyacaksınız? dediler.
    Peygamberimiz:
    -Bir kimsenin, hepsi aynı renkte olan atlar arasında alnı ve üç ayağı ak bir atı bulunsa onu tanımaz mı? diye sordu. Ashab:
    -Evet, tanır, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz:
    -Öyle ise, kardeşlerimiz, yüz, el ve ayakları abdest nuru ile parlak olarak geleceklerdir. Ben de onlardan önce gidip Havuz başında onları bekleyeceğim, buyurdu. (Müslim Tahare,12)
    Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

Diyanet İslam ilmihalinde ki abdest konusu çok güzel açıklanmış
    Abdestin maddi ve manevi bir sürü faydası vardır
    Abdestin maddi faydaları insanı temiz tutar günde 5 defa Abdest alan kişi tertemiz olur mikroplardan korunur
    Abdest alan kişinin gözleri elleri ayakları saçları sağlıklı olur

Abdestin manevi faydası ise Allah rızasını kazandırır sevap kazandırır hem ruhu hem bedeni rahatlatır.

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Stick Out Tongue :p Smile :) Wink ;) Mad :mad: Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X