Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Ramazan ayına hazırlık cuma hutbesi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ramazan ayına hazırlık cuma hutbesi

  RAMAZAN HAZIRLIKLARI

  Değerli Müslümanlar!

  Rabbimizin şefkat ve merhameti bütün zamanları kuşatmıştır. Ancak bazı zamanlar vardır ki, o zamanlarda Allah’ın rahmeti sağanak halinde yağar. Ramazan ayı, bu zamanların en önemlilerinden biridir. Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayı bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içinde barındırmaktadır. Peygamberimiz (s.a.v) bu aydan söz ederken, “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur.”[1] buyurmuştur. Kavuşacağımız bu mübarek ayı bir fırsat bilmeliyiz. Bu mübarek aydan kazançlı çıkmak ve Müslüman kimliğimizi olgunlaştırmak için bazı hazırlıklar yapmalıyız.

  Topraktan verim alabilmek için nasıl toprağı hazırlıyorsak; Ramazan ayından faydalanmak için de gönül dünyamızı hazırlamalıyız. Toprağı zararlı maddelerden temizlediğimiz gibi, kendimizi de maddi ve manevi kirlerden arındırmalıyız. Böylelikle Ramazan ayının feyiz ve bereketine ulaşır, bu aydaki rahmet ve bereketten faydalanırız.


  Aziz Müslümanlar!
  O halde neler yapmalıyız? Geçtiğimiz Ramazan ayından bu güne kadar ki durumumuzu gözden geçirmeli; günah ve hatalarımız için tövbe etmeli, kötü alışkanlıklarımız varsa bu alışkanlıkları terk etmeliyiz.


  Ramazana girmeden önce yapmamız gereken bir başka husus da helal-haram muhasebesidir. Bunun için yediklerimiz ve içtiklerimizin helal olmasına dikkat etmeliyiz. Kazancımızı helal yoldan sağlamalı ve helal yolda harcamalıyız. Bu ayda zekat, infak ve yardımlaşma için şimdiden gerekli hazırlıkları yapmalıyız.


  Değerli Kardeşlerim!

  Mümin, zamanını en iyi değerlendiren ve faydalı işlerle meşgul olandır. Bunun için Ramazan ayının her gününü bir fırsat bilmeliyiz. Ruhumuzun en güzel gıdası olan Kur’an-ı Kerim’i yeni nazil oluyormuş gibi okumalı, onun anlamını düşünmeliyiz. Hz. Peygamberimizin örnek yaşantısını okuyup, hayatımıza yansıtmalıyız. Ramazan ayına mahsus olan teravih namazına ailemizle birlikte gitmeye, namazlarımızı cemaatle kılmaya özen göstermeliyiz. İftar sofralarımızı misafirlerle süslemeye, komşularımızı, yetim ve yoksulları gözetmeye gayret etmeliyiz.

  Hutbemizi bir ayet mealiyle bitirmek istiyorum.“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır.”[2]

  -----------------------------
  1-el-Münzirî, et-terğîb ve’t-Terhîb,c.2,s.95, Beyrut, 1968
  2- Bakara, 2/185


Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X