Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Musibetlere karşı sabır

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Musibetlere karşı sabır

  MUSİBETLER VE SABIR HUTBE VAAZ
  AYET VE HADİSLERLE

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Musabitlere karşı sabır.jpg
Görüntüleme: 53
Büyüklüğü: 53.0 KB (Kilobyte)

  Musibet: İnsanın başına gelen bela, afet, acı ve ölüm gibi nahoş şeylerdir. Sabır ise, acıya katlanmak, tahammül etmek, aklın ve dinin gösterdiği yolda sebat etmektir. Musibet, bazen çok sevdiğimiz bir evladımıza, yakınımıza veya sahip olduğumuz değerli bir malımıza isabet edebilir. Zirveden dibe indirebilir. Hayatta yalnız bırakabilir. Bu gibi durumlarda kendimizi kaybetmeden, Allaha karşı isyana düşmeden, mükâfatını Allahtan bekleyerek sabırlı olmalıyız.


  Yüce Allah Kullarını her türlü musibetlerle imtihan eder. Bunun en güzel örneklerini hayatlarında gördüğümüz Peygamber efendimiz (sav) ve Ashab-ı Kiramın hayatında görebiliyoruz. Onların İslam davası uğruna çekmedikleri cefa, görmedikleri işkence, tatmadıkları acı kalmamıştır. Ama asla Allaha şikâyette bulunup, isyana düşmediler. Bunun en güzel örneğini şu olayda görebiliyoruz:

  Resulullah’ın amcası Hz. Hamza, Uhud savaşında şehit düştükten sonra, insanlık dışı bir muameleye maruz kalır. Karnı ve göğsü deşilir vücudu parçalanır. Kız kardeşi, Safiye Binti Abdilmuttalib, Hz. Hamza’nın müsle’ye maruz kaldığını, karnının deşilip ciğerlerinin bile çıkarıldığını işitince, görmek üzere savaş yerine gelir. Resulullah (sav), oğlu Zübeyr (ra)’ya; “Anneni geri çevir, kardeşi Hamza’yı o halde görmesin!” diye emreder. Zübeyr, Safiye (ra)’yı karşılar Resulullah’ın “geri dönmesi” emrini kendisine söyler. İşte o an Safiye validemizin sarf ettiği sözler ibret verici ve İslam davası uğruna sarf edilmiş tarihi sözlerdir:
  “Bana, kardeşime müsle yapıldığı haberi geldi. Allah yolunda bu azdır! Biz daha fazlasına da razıyız! Allah’tan mükâfatını bekleyeceğim ve sabredeceğim!”

  Hz. Zübeyr (ra) bu sözleri Resulullah’a getirir. Aleyhisssalatu vesselam: “Öyle ise bırak gitsin” buyurur. Kadın, Hz. Hamza’nın yanına gelir, sükûnet içinde dua eder ve ”inna lillahi ve inna ileyhi raci’un” deyip ayrılır.(1)
  İşte musibetleri sabırla karşılamak ve ecrini Allahtan beklemek budur. Kendini kaybetmeden mükâfatını ve ücretini Allahtan beklemek, O’na sığınmaktır. Peygamber Efendimiz (sav): “Hoşlanmadığın şeye sabretmende büyük fayda vardır”.(2) buyurmuştur.
  Yüce Allah, hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: "Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.”(3)
  Allah, bela ve musibetlere karşı sabır gösteren kullarına yardım edeceğini ve onlarla birlikte olduğunu buyurmaktadır:“ Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile yardım isteyin. Hiç şüphesiz ki, Allah sabredenlerle beraberdir.”(4)

  Musibetlerle imtihana tabi tutulduğumuzda kendimizi kaybetmeyelim, her derdin bir ilacı olduğu gibi, musibetlerin de ilacının sabır olduğunu unutmayalım
  Bir ayeti kerime ve bir hadis-i şerifle bitiriyorum:
  “Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez. Kim Allah’a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya iletir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir”.(5)
  “Mükâfatın büyüklüğü belanın büyüklüğü ile (orantılıdır) Allah bir topluluğu sevdi mi onları musibete müptela eder Kim bundan razı olursa Allah da ondan razı olur, kim de razı olmazsa Allah da ondan razı olmaz "(6)
  ____________________
  1-Kütüb-i Sitte, İbrahim Canan, c.12,S.139
  2-Ahmet B. Hanbel, Müsned,1,307
  3- Bakar 155
  4-Bakara 153
  5-Teğabun,11
  6-Tirmizi-Zühd,57

 • #2
  Hz safiye nin sabırı gerçekten musibetler konusunda sabır göstermenin en güzel örneklerinden birisidir çok duygulandım

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X