Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Cami ve cemaat adabı nasıl olmalı

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Cami ve cemaat adabı nasıl olmalı

  CAMİ VE CEMAAT ADABINDA BEŞERİ İLİŞKİLER

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Cami ve cemaat adabı.jpg
Görüntüleme: 24
Büyüklüğü: 56.0 KB (Kilobyte)

  Camide uymamız gereken görgü kuralları


  Camiler, içinde ibadet maksadıyla toplandığımız nur mekânlardır. Bu mekânlarda huzurlu bir şekilde ibadet yapabilmek için bir kısım kurallara riayet etmek gerekmektedir. Bu hususların başında namaz kılınacak yerin temiz olması gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Hz İbrahim ile oğlu İsmail’e Allah’ın evi diye nitelendirilen Kâbe-i Muazzama’yı temiz tutmaları emredilmektedir.[1] Camilerin temizliğinin yanında, camiye gelenlerin de beden ve elbise temizliğine dikkat etmeleri çok önemlidir. Yüce Allah (c.c.): “Ey âdemoğulları her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin”[2] emriyle bu hususa işaret etmektedir. Peygamberimiz (sav) de özellikle cemaatin daha kalabalık olduğu cuma günlerinde boy abdesti alarak camiye gidilmesini isteyerek “Biriniz Cuma namazına gideceği zaman boy abdesti alsın”[3] buyurmuştur.

  İbadet yerleri olan camilerimize abdestli olarak ve güzel kokular sürünerek girilmelidir. Peygamberimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde, “Bir kimse evinde güzelce temizlenir, sonra da Allah’ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah’ın evlerinden birine giderse, attığı adımlardan her biri bir günahını siler, diğer adımı da onu bir derece yükseltir.”[4] buyurmaktadır. Ayrıca camiye giren kimsenin kerahet vakti değilse tahıyyetü’l mescid (camiyi selamlama) niyetiyle iki rekât namaz kılması da sünnettir. Camiye gelen kişinin cemaati rahatsız edecek her türlü davranıştan uzak durması, ibadet vecdi içerisinde olanların dikkatini dağıtacak şekilde yüksek sesle konuşmaması gerekir. Cep telefonları olanlar camiye girmeden önce telefonlarını sessize almalıdır. Soğan ve sarımsak gibi, kokusuyla başkalarını rahatsız edecek yiyeceklerden kaçınılmalı, ağız temizliği yapılarak camiye gidilmelidir.

  Camilerde namaz kılarken, safların sık ve düzenli olmasına özen göstermeli, ön safta yer varken, arka safta durmamalı, bu konuda sık sık ikaz yapılmasını beklemeden saf düzeninde yerlerimizi almalıyız. Özellikle bu hususlara Cuma vakitleri başta olmak üzere cemaat yoğunluğu olan durumlarda daha çok dikkat etmeliyiz. Peygamberimiz (sav) saf düzeni oluşturmamızın faziletine dair, “İnsanlar ilk safta bulunmanın sevabını bilselerdi, aralarında mutlaka kura çekerlerdi.” [5] buyurmaktadır.Bu sevaba ulaşmak maksadıyla ön safa geçeyim diye omuzlara basarak ilerlememeye ve namaz kılanın önünü kesmemeye, herkesin geçmek zorunda kalacağı kapı önleri, merdiven çıkışları gibi yerlerde namaza durmamaya dikkat etmeliyiz. Erken çıkmak düşüncesinde olanlar ise Caminin arka bölümlerini tercih etmelidirler. Hutbe okunurken bir ibadet ciddiyetiyle sessizce dinlemeli ve hutbede verilen nasihatleri almaya ve algılamaya çalışmalıyız. Yüce Allah, “Kur’an okunurken dinleyin ve susun ki, Allah’ın rahmetine kavuşasınız” [6]buyurmaktadır.  [1] El-Bakara 2/125
  [2]El- A’raf 7/31
  [3] Buhari,Cuma,2,5,12
  [4] Müslim,Mesacid,282
  [5] Buhari,Ezan,9,32
  [6] A’raf suresi 204
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  cami adabına uyalım uymayanları uyaralım

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X