Duyuru

Collapse

RİCA :)

Kıymetli üye ve ziyaretçilerimiz
Okuduğunuz makalemizi yorumlar mısınız.
Devamını görüntüle
See less

Tövbe Etmek Nedir? Tövbenin Faydaları Nelerdir?‎

Collapse
X
Collapse
 •  

 • Tövbe Etmek Nedir? Tövbenin Faydaları Nelerdir?‎

  İSLAM’DA TÖVBE

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Tövbe Etmek Nedir Tövbenin Faydaları Nelerdir.jpg
Görüntüleme: 204
Büyüklüğü: 46.0 KB (Kilobyte)

  TEVBE NE DEMEKTİR NASIL EDİLMELİDİR


  Sözlükte ‘pişmanlık, dönüş, nedamet’ gibi anlama gelen tövbe, İslami bir kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlara pişman olup, onları terk ederek Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklardan kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir. İnsanoğlunun günahından dolayı tövbe etmesi farzdır. İlk olarak Hz. Âdem ile başlayan tövbe kulluğun bir göstergesidir. Allah’u Teâlâ Kur’an-ı Kerimde Ey iman edenler! Allah’a Nasuh (içtenlikle ) tövbe edin”[1] buyuruyor. Hz. Ömer (R.A.) Nasuh olan tövbeyi şöyle tanımlıyor: “Tövbe-i Nasuh, sütün memeye dönmediği gibi kişinin tövbe ettiği günaha bir daha dönmemesidir.” [2] Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) her konuda olduğu gibi tövbe konusunda da ümmetine örnek olmuş ve inananları daima tövbe etmeye davet ederek şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar! Allah’a tövbe edin ve ondan af dileyin, zira ben günde yüz defa tövbe ediyorum.”[3] “Her insan günah işler. Günah işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.”[4]

  Kul hakları dışında Allah’a karşı işlenmiş olan günahlarda tövbenin makbul olması üç şarta bağlanmıştır; İşlediği günahtan tamamen vazgeçmek, yaptığı günaha pişmanlık duymak, bir daha da aynı günahı işlememektir. Kul haklarına taalluk eden günahlarda ise; kul hakkı bulunan kimseden bizzat helallik dilenmeli veya hakkı ödenmelidir. Kişinin günahı ne kadar çok olursa olsun Mevlana’nın dile getirdiği gibi bir kimse yüz defa tövbesini bozsa bile Allah’ın kapısına yine gelmelidir; iyi niyet ve samimi bir arzu ile kendisine sığınarak af ve bağışlanma dileyen kimseyi Allah geri çevirmez.


  Allah’u Teala (c.c.) yapılan tövbeleri affedeceğini Kur’an-ı Kerim’de bildirmiştir. “Kim tövbe edip salih amel işlerse işte o, Allah’a tövbesi kabul olarak döner.”[5] Sevgili Peygamber Efendimiz (S.A.V.)de “Günahından tövbe eden, günah işlememiş kimse gibidir.”[6] buyurmaktadır.

  Her insan günah işleyebilir. Bu konuda önemli olan husus insanın hiç günah işlememiş olması değildir; işlediği günahın bilincinde olması, yaptığı hatanın farkına varması, işlediği günahtan dolayı huzursuzluk duyarak nedametle ve pişmanlık duyarak vakit geçirmeden hemen tövbe etmesidir. Kişinin günah işledikten sonra huzursuz olması imanına işarettir. Kur’anı Kerim bu kimseleri muttaki ve muhsin olarak niteler. “Onlar (muttaki insanlar) çirkin bir iş yaptıkları yahut nefislerine zulmettikleri zaman Allah’ı anıp hemen günahlarının bağışlanmasını isteyen kimselerdir. Allah’tan başka günahları kim bağışlayabilir. Onlar bile bile işledikleri günahtan ısrar etmezler.”[7]Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de “Seni, iyi amellerin sevindirir, kötü amellerin (günahların) üzerse sen mü’minsin.”[8] buyurmuştur.

  İnsanı yeniden hayata bağlayan ona ümit ve yaşama isteği veren onu Allah’a yöneltip inancını ve imanını kuvvetlendiren, doğru ve dürüst davranmasını sağlayan, herkesin hakkını gözeten, kendi hakkına razı olan, bir kişi haline gelmesine vesile olan tövbenin insan hayatındaki rolü büyüktür. Allah cümlemizi tövbesi kabul olan ve temizlenen kullarından eylesin.

  --------------------------------------------------------------------
  (1)Tahrim, 8 (2)Bağavi, Hüseyin b. Mes’ud, mealimü’t- Tenzil,VIII,169 (3)Müslim,Zikr, 42, 12, IV,2076
  (4)İbn Mace,zühd,30,No:4251,II1420
  (5)Furkan, 71 (6)ibn, Mace, Zühd, 37, II, 1420
  (7)Al-i İmran,135
  (8)Ahmed,IV,397,V,251

   Yorum izini

   Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

   Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Latest Articles

  Collapse

  • Kısas ne demektir kısaca bilgi
   Son yazan mumsema
   KISAS (kısas anlamı ne demektir)   Kısasa Kısas Nedir? İslam Dininde Kısas Kavramının anlamı


   Hukuk dilinde kısas, suçluya işlediği su­çun dengi bir cezayı tatbik etmek demek­tir. İslâm ceza hukukunda ise, kasden adam öldürme ve yaralama suçlarında gerekli şartların da bulunması kaydıyla suçluyu işlediği fiilin dengi bir ceza ile ceza­landırmayı ifade eden birterimdir.

   İslâm öncesi birçok din ve hukuk siste­minde hayvanların hatta cansız eşyanın
   ...
   10-07-2020, 06:31 PM
  • Sözünde durmak "Ahde vefa"
   Son yazan mumsema
   AHDE VEFA (Sözünde Durmak)

   وَلَقَدْ كَانُوا عَاهَدُوا اللَّهَ مِن قَبْلُ لَا يُوَلُّونَ الْأَدْبَارَ وَكَانَ عَهْدُ اللَّهِ مَسْؤُولاً


   Ahde vefa "sözünde durmak, verdiği sözlere bağlı kalmak, özü ve sözü doğru olmak" anlamlarını içine alan İslam ahlakının en önemli prensiplerinden biridir.
   Kurana göre ahde vefa, iman ederek Allah ile
   ...
   10-07-2020, 10:33 AM
  • Ayet ve hadisler ışığında Zamanın önemi
   Son yazan mumsema
   ZAMANIN ÖNEMİ   Kuran’ı Kerim’de zamana bir çok yerde yemin edilmiştir. Örneğin Asr Suresi’nde “Zamana yemin olsun ki...” denilmektedir. Meşhur müfessir Fahreddin er-Razi bu ayeti başından geçen şu olaydan sonra anladığını ifade etmektedir: “ Kendisi bir gün pazarda gezerken bir satıcıya rastlar. Sıcak bir günde buz satmaktan olan bu kişi şöyle bağırmaktadır: ‘Sermayesi eriyip tükenmekte olan şu kişinin buzlarından alan yok mu?’”
   ...
   05-07-2020, 06:09 PM
  • İsraf nedir israf türleri nelerdir
   Son yazan mumsema
   İSRAF

   (Ayet ve Hadislerle İsraf hakkında bilgi)   israfın çeşitleri nelerdir maddeler halinde


   Konumuz israftır. İsraf nedir? Hangi konularda israf olur? vb konularda size bazı hususları hatırlatmak istiyorum.
   Değerli Müminler! Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’inde şöyle buyurmaktadır:

   “İsraf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” buyurmaktadır. Yine Allah Rasulü bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:


   ...
   05-07-2020, 01:34 PM
  • Noel Nedir? İslamda Noel Kutlamak
   Son yazan mumsema
   Dinimiz İslamda Noel Kutlamak   Noel Ne Demek? Noel neden kutlanır

   Hıristiyanların Hz. İsa'nın doğum tarihi olarak kabul ettikleri 25 aralıkta kutladıkla­rı dinî bayramın adı.

   İndilerde Hz. İsa'nın ne zaman doğduğu­na dair bir bilgi olmadığı gibi IV. yüzyıldan önce de böyle bir kutlama yapılmıyordu.

   Bununla birlikte, kimi ilk dönem Kilise tarihçileri, Basilidianların (II. yüzyılda yaşa­yan "Basilide"
   ...
   16-12-2019, 10:31 PM
  • Tövbe Etmek Nedir? Tövbenin Faydaları Nelerdir?‎
   Son yazan mumsema
   İSLAM’DA TÖVBE   TEVBE NE DEMEKTİR NASIL EDİLMELİDİR


   Sözlükte ‘pişmanlık, dönüş, nedamet’ gibi anlama gelen tövbe, İslami bir kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlara pişman olup, onları terk ederek Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklardan kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir. İnsanoğlunun günahından dolayı tövbe etmesi farzdır. İlk olarak Hz. Âdem ile başlayan
   ...
   25-06-2020, 09:28 PM
  • İslamda Tedavi ve Rukye
   Son yazan mumsema
   Tedavi - Rukye   İslam Dininde Maddi ve Manevi Tedavi Yöntemleri


   Akıl ve iman nuru ile aydınlatılan ve bu­nun tabiî bir neticesi olarak kendisine bir­takım sorumluluklar yüklenen İnsan, bu yönüyle en şerefli ve mükerrem varlık ola­rak anılır. Fakat bedenî ve fizikî varlığı iti­bariyle ise Allah'ın yeryüzünde kurduğu tabiî ve fıtrî düzene tabidir. Bu bakımdan ise insan, bazan çok dayanıksız, zayıf ve kısa Ömürlüdür. Hastalık,
   ...
   19-04-2020, 08:01 PM
  • Dini terim olarak Minnet ne demek
   Son yazan mumsema
   Minnet nedir ne anlama gelir? Kısaca   Minnet’in Arapça yazılışı: المنّة

   Arapça’da men kökünün “karşılık beklemeden iyilik etme” mânasını ifade eder.

   Minnet kelimesinin sözlük anlamı:

   “birine iyilik etmek, ihsan ve ikramda bulunmak” anlamındadır

   Minnet kelimesinin kökeni ve anlamı:

   Minnet kelimesi, menn masdarından isim olup biri Allah’a, diğeri insana nisbet edilmek üzere iki bağlamda kullanılmaktadır. ...
   08-06-2020, 12:46 PM
  • Şirk nedir? Şirkin çeşitleri ve korunma yolları
   Son yazan mumsema
   Şirk ne demektir? Şirk nedir müşrik kimdir   ŞİRK VE ŞİRKTEN KURTULMA YOLLARI


   Şirkten nasıl uzak durulur kısaca cevap vermeye çalışacağız inşallah

   Bizleri yaratan, rızık veren ve yaşatan Rabbimizin yapmamızı emrettiği istekleri olduğu gibi kesinlikle kaçınmamız gereken istekleri de vardır. Bunların başında da Allah'a şirk koşmak gelmektedir. Bu ise günahların en büyüğüdür.[1]
   Şirk, Allah’a ortak koşmak, Allahtan başka ilah olduğuna
   ...
   05-03-2020, 07:28 AM
  • Tekfir ne demek kısaca
   Son yazan mumsema
   "Tekfir" nedir sonuçları nelerdir?   İslamda "Tekfir" tekfir kelime anlamı


   Arapça tef'îl ölçüsünde bir masdar olan tekfir kelimesi, müslüman olduğu bilinen bir kişinin, inkâr özelliği taşıyan bir inanç, söz veya davranışından Ötürü kâfir sayıl­masına denilir.
   Bir müslümanın kâfir oldu­ğuna hükmedilmesi halinde bu kişiye İslâm hukukuna göre mürted hükümleri uygula­nır. Ancak bir kimseyi mürted statüsüne koymak, onu pek ağır
   ...
   03-12-2019, 05:46 PM

  Categories

  Collapse

  Hazırlanıyor...
  X