Duyuru

Collapse

RİCA :)

Kıymetli üye ve ziyaretçilerimiz
Okuduğunuz makalemizi yorumlar mısınız.
Devamını görüntüle
See less

Noel Nedir? İslamda Noel Kutlamak

Collapse
X
Collapse
 •  

 • Noel Nedir? İslamda Noel Kutlamak

  Dinimiz İslamda Noel Kutlamak

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: Noel nedir islamda noel kutlamak.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü: 81.8 KB (Kilobyte)

  Noel Ne Demek? Noel neden kutlanır

  Hıristiyanların Hz. İsa'nın doğum tarihi olarak kabul ettikleri 25 aralıkta kutladıkla­rı dinî bayramın adı.

  İndilerde Hz. İsa'nın ne zaman doğduğu­na dair bir bilgi olmadığı gibi IV. yüzyıldan önce de böyle bir kutlama yapılmıyordu.

  Bununla birlikte, kimi ilk dönem Kilise tarihçileri, Basilidianların (II. yüzyılda yaşa­yan "Basilide" taraftarları) ocağın 6' sında veya şubatın 19-20'sinde böyle bir bayram kutladıklarına işaret ederler. Bu bayramın kutlanışıyla ilgili en erken referans (Ephaem Syrus, 373) 6 ocaktır. 6 ocak gerçekte ilk yüzyıllar kilisesince Mesih'in vaftiz bayramı olarak kutlanıyordu. Papa Liberius döne­minde (IV. yüzyıl) bu tarih aralık 25'e kaydı­rıldı. Böylece Roma'dan başlayarak bu tarih kabul edilmiş oldu. 378-388 arasında İstanbul'da; 388'de Antakya'da; 383'de Kapadokya'da ve 400-432 arasında da İskenderiye'de İsa'nın doğum kutlaması olarak aynı tarih benimsendi.

  De Pascha Compotus'a göre yaradılışın ilk günü 25 marttı. Kitab-ı Mukaddes'deki kronolojiden yararlanıp, bu tarihten ileriye doğru gidildiğinde İsa'nın doğum tarihi olarak 25 aralığa geliniyordu. Bu tarih aynı zamanda güneşin tanrı olduğu inancını içeren Mithra geleneğinde "zaptedilemeyen güneşin doğum günüy­dü". Böylece Kilise bu tarihi kabul etmekle putperest olarak adlandırdığı halklara daha kolay hitap edebilecekti. Bu kanalla aralı­ğın 17'sinde kutlanan Roma Saturnalia festivaline ait bazı unsurlar da (hediye vermek, oruç ve oyunlar) hıristiyanlığa sokuldu.

  Katolik kilisesinin belirlediği bu tarihe rağmen Ermeniler Hz. İsa'nın doğumu olarak 6 ocağı kutlar. İskoçya, Presbiter ve Congregasyon kiliseleri bu geleneği kutsal metinlerde geçmiyor diye reddederler. Bu bayram XIX. yüzyıla kadar Amerika'da resmi olarak kabul edilmemiştir. İngiliz Püritenleri de Stuartlar dönemine kadar kabul etmemişlerdi.

  İlk dönem Kilise'nin dualarla kutladıkları bu bayram ortaçağlardan sonra festival anlamına bürünmüştür. Asis'li St. Francis XIII. yüzyılda İtalya'ya İsa'nın doğumunu sergileyen ahır dekorasyonunu getirmiştir. Bu dekorda İsa bir kilisede doğarken göste­rilmektedir (Presepio). Roma'daki Santa Maria Kilisesi Hz. İsa'ya ait olduğu söyleni­len bir beşiği Noel'den bir gün önce halkın huzuruna çıkarır. Yarı Latin dininin yarı Kuzey Avrupa geleneklerinin ürünü olan "Noel Baba" da bu bayramda ortaya çıkan bir figürdür. Çocuklara hediye veren "Noel Baba", Allah'ın, oğlu İsa'ya bahşettiği hedi­yeyi temsil eder. Noel aslında Likya'da Myra piskoposunun adıdır. Noel Diokletien'in zamanında zulüm görmüş ve Konstantin'in zamanına kadar hapiste kalmıştır. Rusya'nın da koruyucu azizi olan Noel, Batıda Santa Claus, Father Christmass veya Krıs Krıngle adıyla bilinir.

  Bayramın kutlanmasına arife gününden başlanır. Kapı kapı dolaşılıp ilahiler okunur, hediyeler verilir. Bayram günü gece yarısı, güneş doğarken ve sabah dualardan oluşan kutlamalar yapılır. Azizlere ait olduğu söy­lenilen eşyalar çıkarılır ve önlerinde dua edilir.

  Hz. İsa'nın, 24 Aralığı 25 Aralığa bağla­yan gece dünyaya geldiği kabul edildiğin­den Noel bayramı Katolik hıristiyanlarda 24-25 Aralık günlerinde kutlanır

  • amazon
   #9
   amazon yorumladı
   Yorumu Düzenleme
   Aleyküm selam, hoşgeldiniz.

   Hocamız yakın zamanda konuyla ilgili bir yazı paylaşmıştı. Sorunuza yanıt olacaktır diye düşünüyorum.


   Hıristiyanların Hz. İsa'nın doğum tarihi olarak kabul ettikleri 25 aralıkta kutladıkla­rı dinî bayramın adı.

   İndilerde Hz. İsa'nın ne zaman doğduğu­na dair bir bilgi olmadığı gibi IV. yüzyıldan önce de böyle bir kutlama yapılmıyordu.


   Devamı...https://www.mumsema.com.tr/articles/31494-noel-nedir-i%CC%87slamda-noel-kutlamak

  • Semir
   #10
   Semir yorumladı
   Yorumu Düzenleme
   Ey Müslüman kardeşim, yılbaşı haftası kutlamaları, gökleri ve yeri çatlatacak kadar büyük bir günah sözü söyleyen Hıristiyanların bayramıdır.

   (وَقَالُوا۟ ٱتَّخَذَ ٱلرَّحۡمَـٰنُ وَلَدࣰا ۝ لَّقَدۡ جِئۡتُمۡ شَیۡـًٔا إِدࣰّا ۝ تَكَادُ ٱلسَّمَـٰوَ ٰ⁠تُ یَتَفَطَّرۡنَ مِنۡهُ وَتَنشَقُّ ٱلۡأَرۡضُ وَتَخِرُّ ٱلۡجِبَالُ هَدًّا)

   Onlar: "Rahman çocuk edindi dediler."
   Yemin olsun ki, öyle bir söz söylediniz ki, bu sözden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yerler çatlayacak ve dağlar toz duman olacaktı.

   [Meryem Sûresi 88-90]

   Hıristiyanların söylediği söz olan "İsa peygamberin, Allah'ın oğlu olduğu iddiası" o kadar büyük bir iftiradır ki, bu iftira göklere de ağır gelmiş, yerlere de ağır gelmiş, dağlara da ağır gelmiştir.

   Peki, bu kadar büyük bir iftira içerisinde olan Hıristiyanların, "Allah'ın oğlu" diye niteledikleri bir haftanın ve günün, bir Müslüman tarafından tazim edilmesi ne kadar büyük bir günahtır?

   Düşünsenize bir Müslüman adamı, bir Müslüman kadını, üzerine noel baba dedikleri adamın kıyafetini geçirmiş ve noeli kutluyor?

   Gökteki melekler yeryüzüne bakıp "acaba bunların hepsi mi İsa'ya Allah'ın oğlu diyorlar" diye merak ediyor olamaz mı?

   Gökten bakılınca kimin Müslüman kimin hıristiyan olduğu belli oluyor mu?

   Değerli Müslüman kardeşim, tuzağa düşme ve Hıristiyan gibi görünme. Zira peygamber efendimizin bu konuda ciddi bir uyarısı vardır: Kişi sevdiği ile beraberdir!

   Murat Padak

  • Guest's Avatar
   #11
   Misafir yorumladı
   Yorumu Düzenleme
   Noel Hristiyanların bayramıdır

  Yorum izini

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Latest Articles

Collapse

 • Kısas ne demektir kısaca bilgi
  Son yazan mumsema
  KISAS (kısas anlamı ne demektir)  Kısasa Kısas Nedir? İslam Dininde Kısas Kavramının anlamı


  Hukuk dilinde kısas, suçluya işlediği su­çun dengi bir cezayı tatbik etmek demek­tir. İslâm ceza hukukunda ise, kasden adam öldürme ve yaralama suçlarında gerekli şartların da bulunması kaydıyla suçluyu işlediği fiilin dengi bir ceza ile ceza­landırmayı ifade eden birterimdir.

  İslâm öncesi birçok din ve hukuk siste­minde hayvanların hatta cansız eşyanın
  ...
  10-07-2020, 06:31 PM
 • Sözünde durmak "Ahde vefa"
  Son yazan mumsema
  AHDE VEFA (Sözünde Durmak)

  وَلَقَدْ كَانُوا عَاهَدُوا اللَّهَ مِن قَبْلُ لَا يُوَلُّونَ الْأَدْبَارَ وَكَانَ عَهْدُ اللَّهِ مَسْؤُولاً


  Ahde vefa "sözünde durmak, verdiği sözlere bağlı kalmak, özü ve sözü doğru olmak" anlamlarını içine alan İslam ahlakının en önemli prensiplerinden biridir.
  Kurana göre ahde vefa, iman ederek Allah ile
  ...
  10-07-2020, 10:33 AM
 • Ayet ve hadisler ışığında Zamanın önemi
  Son yazan mumsema
  ZAMANIN ÖNEMİ  Kuran’ı Kerim’de zamana bir çok yerde yemin edilmiştir. Örneğin Asr Suresi’nde “Zamana yemin olsun ki...” denilmektedir. Meşhur müfessir Fahreddin er-Razi bu ayeti başından geçen şu olaydan sonra anladığını ifade etmektedir: “ Kendisi bir gün pazarda gezerken bir satıcıya rastlar. Sıcak bir günde buz satmaktan olan bu kişi şöyle bağırmaktadır: ‘Sermayesi eriyip tükenmekte olan şu kişinin buzlarından alan yok mu?’”
  ...
  05-07-2020, 06:09 PM
 • İsraf nedir israf türleri nelerdir
  Son yazan mumsema
  İSRAF

  (Ayet ve Hadislerle İsraf hakkında bilgi)  israfın çeşitleri nelerdir maddeler halinde


  Konumuz israftır. İsraf nedir? Hangi konularda israf olur? vb konularda size bazı hususları hatırlatmak istiyorum.
  Değerli Müminler! Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’inde şöyle buyurmaktadır:

  “İsraf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” buyurmaktadır. Yine Allah Rasulü bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:


  ...
  05-07-2020, 01:34 PM
 • Noel Nedir? İslamda Noel Kutlamak
  Son yazan mumsema
  Dinimiz İslamda Noel Kutlamak  Noel Ne Demek? Noel neden kutlanır

  Hıristiyanların Hz. İsa'nın doğum tarihi olarak kabul ettikleri 25 aralıkta kutladıkla­rı dinî bayramın adı.

  İndilerde Hz. İsa'nın ne zaman doğduğu­na dair bir bilgi olmadığı gibi IV. yüzyıldan önce de böyle bir kutlama yapılmıyordu.

  Bununla birlikte, kimi ilk dönem Kilise tarihçileri, Basilidianların (II. yüzyılda yaşa­yan "Basilide"
  ...
  16-12-2019, 10:31 PM
 • Tövbe Etmek Nedir? Tövbenin Faydaları Nelerdir?‎
  Son yazan mumsema
  İSLAM’DA TÖVBE  TEVBE NE DEMEKTİR NASIL EDİLMELİDİR


  Sözlükte ‘pişmanlık, dönüş, nedamet’ gibi anlama gelen tövbe, İslami bir kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlara pişman olup, onları terk ederek Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklardan kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir. İnsanoğlunun günahından dolayı tövbe etmesi farzdır. İlk olarak Hz. Âdem ile başlayan
  ...
  25-06-2020, 09:28 PM
 • İslamda Tedavi ve Rukye
  Son yazan mumsema
  Tedavi - Rukye  İslam Dininde Maddi ve Manevi Tedavi Yöntemleri


  Akıl ve iman nuru ile aydınlatılan ve bu­nun tabiî bir neticesi olarak kendisine bir­takım sorumluluklar yüklenen İnsan, bu yönüyle en şerefli ve mükerrem varlık ola­rak anılır. Fakat bedenî ve fizikî varlığı iti­bariyle ise Allah'ın yeryüzünde kurduğu tabiî ve fıtrî düzene tabidir. Bu bakımdan ise insan, bazan çok dayanıksız, zayıf ve kısa Ömürlüdür. Hastalık,
  ...
  19-04-2020, 08:01 PM
 • Dini terim olarak Minnet ne demek
  Son yazan mumsema
  Minnet nedir ne anlama gelir? Kısaca  Minnet’in Arapça yazılışı: المنّة

  Arapça’da men kökünün “karşılık beklemeden iyilik etme” mânasını ifade eder.

  Minnet kelimesinin sözlük anlamı:

  “birine iyilik etmek, ihsan ve ikramda bulunmak” anlamındadır

  Minnet kelimesinin kökeni ve anlamı:

  Minnet kelimesi, menn masdarından isim olup biri Allah’a, diğeri insana nisbet edilmek üzere iki bağlamda kullanılmaktadır. ...
  08-06-2020, 12:46 PM
 • Şirk nedir? Şirkin çeşitleri ve korunma yolları
  Son yazan mumsema
  Şirk ne demektir? Şirk nedir müşrik kimdir  ŞİRK VE ŞİRKTEN KURTULMA YOLLARI


  Şirkten nasıl uzak durulur kısaca cevap vermeye çalışacağız inşallah

  Bizleri yaratan, rızık veren ve yaşatan Rabbimizin yapmamızı emrettiği istekleri olduğu gibi kesinlikle kaçınmamız gereken istekleri de vardır. Bunların başında da Allah'a şirk koşmak gelmektedir. Bu ise günahların en büyüğüdür.[1]
  Şirk, Allah’a ortak koşmak, Allahtan başka ilah olduğuna
  ...
  05-03-2020, 07:28 AM
 • Tekfir ne demek kısaca
  Son yazan mumsema
  "Tekfir" nedir sonuçları nelerdir?  İslamda "Tekfir" tekfir kelime anlamı


  Arapça tef'îl ölçüsünde bir masdar olan tekfir kelimesi, müslüman olduğu bilinen bir kişinin, inkâr özelliği taşıyan bir inanç, söz veya davranışından Ötürü kâfir sayıl­masına denilir.
  Bir müslümanın kâfir oldu­ğuna hükmedilmesi halinde bu kişiye İslâm hukukuna göre mürted hükümleri uygula­nır. Ancak bir kimseyi mürted statüsüne koymak, onu pek ağır
  ...
  03-12-2019, 05:46 PM

Categories

Collapse

Hazırlanıyor...
X